dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Alectia og Niras fusionerer

KORT NYT
22. DEC 2016 13.45

En fusion mellem de to store rådgivende ingeniørfirmaer Alectia og Niras vil få mere end 2.000 medarbejdere, oplyser de to virksomheder.

Det er første gang, at to af branchens største virksomheder fusionerer. Fusionen bliver gennemført ved at sammenlægge de fonde, der er hovedaktionærer, og efterfølgende de operative selskaber. I stedet for at bruge penge på opkøb, starter den fusionerede virksomhed derfor med summen af de to virksomheders finansielle styrke.

Carsten Toft Boesen kommer til at stå i spidsen for den nye virksomhed - ALECTIAs adm. direktør Jesper Mailind tiltræder ny stilling uden for branchen 1. april 2017.

Abonnenter på dk-teknik kan læse hele historien her

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alectia-og-niras-fusionerer2

GDPR