Forslaget om ekspresbusser kommer fra Finn Aaberg og Knud Larsen - henholdsvis formand og næstformand i Movia.
- Forslaget kan hurtigt og billigt mindske
trængslen på vejene ind mod de store byer. Spildtiden i bilkøerne har allerede et helt uacceptabelt omfang, og de hænder, der i timevis kun holder på
et bilrat og en gearstang i første position, kan bruges meget bedre.
Vi har også konstateret, at der ikke er hurtige løsninger på problemerne lige om hjørnet. Udbygningen af banenettet vil først kunne være i operation om 10-15 år.
Det samme gælder udbygningen af motorvejsnettet. Samtidig forudsiger Vejdirektoratet, at biltrafikken vokser med 70-90 % i Danmark frem mod år 2030 med betydelig forøgelse af køproblemer, spild af tid,
nedsat funktionalitet i storbyerne og ekstra forurening til følge.
Derfor har vi lanceret idéen om direktebusser på Sjælland, som samtidig kan kaldes ”ekspresbusser”,
fordi de kan springe køerne over ved at bruge motorvejenes nødspor.
Det er hurtigt at etablere, det er billigt, og det virker. For hver 100 passagerer, som bruger en direktebus, forkortes bilkøerne på vejene med en kilometer.
Konceptet virker allerede i dag i flere europæiske storbyer: Oslo, Stockholm, Amsterdam,
Rotterdam m.v.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.