RANDERS: En 38-årige mand brød natten til søndag ind i en børnehave i Randers, forsøgte at stjæle et par termobukser og tog et bad, inden han blev opdaget af en vagt. Det fortæller vagtchef ved Østjyllands Politi Per Bennekov til Ritzau.
Institutionens alarm kl. 04 fik vagten til at rykke ud til børnehaven. Den 38-årige havde knust en rude for at komme ind i daginstitutionen. Han sigtes for indbrud og for at have taget termobukserne og et bad. Manden blev løsladt efter endt afhøring, men er fortsat sigtet.
- Nu skal det juridisk vurderes, hvad han skal straffes for, siger vagtchefen.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












