dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Million-underskud på Aarhus Teater

Svigtende indtægter fra entre presser landsdels-scene
KORT NYT
12. JAN 2006 7.54
Publikum svigter Aarhus Teater, og det betyder, at landsdelsscenens gæld er vokset til over seks mio. kr. Især de tre forestillinger »Julius Cæsar«, »Cabaret« samt »Harun og Eventyrhavet« solgte færre billetter end ventet.
Hertil kommer, at den tidligere teaterchef Palle Jul Jørgensen, efterlod sig en gæld på flere millioner kroner, da han forlod posten i 2004. Med 17.000 færre gæster står Aarhus teater for næsten halvdelen af den tilbagegang, der har været for de statsstøttede teatre i provinsen, skriver Berlingske Tidende. cgt/


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/million-underskud-paa-aarhus-teater

GDPR