dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

132.000 indvandrere kan stemme i dag

8,4 procent af befolkningen er indvandrere og efterkommere. En trediedel af de voksne indvandrere har stemmeret i dag
KORT NYT
8. FEB 2005 10.29
452.095 borgere i Danmark er indvandrere og efterkommere af indvandrere, og af dem er 333.407 over 18 år. En trediedel af dem, 132.000, har fået dansk statsborgerskab så de kan stemme til folketingsvalget i dag. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Af de stemmeberettigede indvandrere og efterkommere har 91.000 oprindelse i ikke-vestlige lande, mens 41.000 har oprindelse i vestlige lande.

Indvandrere og efterkommere udgør 8,4 procent af det samlede befolkningstal på 5,4 millioner.

Antallet af indvandrere er i øvrigt faldende for flere af de store indvandrergrupper. Det gælder for seks ud af de ti lande, som har flest indvandrere i Danmark. Siden oktober 2004 er der 127 færre somaliere i Danmark, og 106 færre nordmænd.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/132-000-indvandrere-kan-stemme-i-dag

GDPR