
Der er ikke længere mulighed for at hente læger i Polen og Tyskland. De muligheder er ved at være udtømte.
- Der mangler 1000 speciallæger herhjemme og det dobbelte antal om to-tre år, advarer regionsrådsformand Bent Hansen (S).
De 30 lægestillinger, der er opslået i Indien, er kun en start. Der kan blive tale om et mere vidtgående samarbejde med de private rekrutterings-firmaer, der trækker lægerne til Danmark.
Højst en tredjedel
Ifølge Ulla Fasting (R) er der en grænse for antallet af udenlandske læger:
- Der må højst være en tredjedel udenlandske læger, erklærer hun.
De indiske læger er gode til engelsk, og mange indiske læger arbejder i forvejen i udlandet. Således har 38 procent af lægerne i England og USA en indisk baggrund.
Region Midtjylland henter kun læger i områder, hvor Indien har overskud af læger.
De udvalgte læger skal have et fire-måneders kursus i dansk i Indien og skal yderligere på kursus to måneder i Danmark.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.