
Resultatet viser at 60 pct. er parate til at arbejde for det samme - eller mindre - i løn som de får på dagpenge eller kontanthjælp og knap halvdelen søger job, som ligger uden for deres eget fagområde. Over 60 pct. er parate til skiftende arbejdstider ? dog ikke natarbejde og kun få er fleksible på alle områder. Men det er også få, som slet ikke er fleksible.
De fleste er dog ikke særligt fleksible, når det gælder transporttid. Mindre end halvdelen af de ledige er villige til at påtage sig mere end en times samlet daglig rejsetid til og fra arbejde. Det er langt mindre, end der kræves i de gældende rådighedsregler, hvor ledige skal påtage sig en samlet daglig transporttid på tre timer og i særlige tilfælde op til fire timer.
Kun ca. 20 procent, som svarer, at de ikke ønsker et arbejde. Godt halvdelen begrunder det med, at de er tilfredse med deres nuværende deltidsarbejde, at de ønsker at færdiggøre aktivering, har tilsagn om job senere, eller har tilsagn om uddannelse. Et nej til arbejde er således for nogle ledige udtryk for en form for venteposition.
Ledige med lang videregående uddannelse er generelt mere motiverede og fleksible end andre. Blandt hhv. ældre og deltidsforsikrede er der flere, der er meget lidt motiverede. De ældres lave motivation skyldes formentlig, at mange er ved at indstille sig på at trække sig helt tilbage fra arbejdsmarkedet. Mens mange deltidsledige tilsyneladende er tilfredse med deltidsarbejde og supplerende dagpenge, oplyser Socialforskningsinstituttet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.