AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens
Ældreminister Mette Kierkgaard (M) er rejst til Indien for at skaffe flere sosu-medarbejdere til den danske ældrepleje. (Arkivfoto)
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Ældreministeren underskriver aftale i Indien for at hente sosu'er

Minister Mette Kierkgaard underskriver torsdag partnerskabsaftale i Indien for at tiltrække indiske sosu'er.

Ældreminister Mette Kierkgaard (M) underskriver torsdag en partnerskabsaftale med den indiske delstat Kerala, der skal sikre en tilstrømning af indiske sosu-medarbejdere til Danmark.

Det beretter ministeren.

- Aftalen skal gøre det muligt at uddanne, opkvalificere og rekruttere dygtigt personale fra Kerala i Indien til den danske ældrepleje, siger hun.

I de kommende år vil Danmark mangle endnu flere sosu-medarbejdere, end tilfældet allerede er i dag.

Antallet af danskere over 70 år ventes at stige med næsten 200.000 personer frem mod 2035, hvor Danmark vil mangle op mod 23.800 sosu-assistenter og -hjælpere.

Regeringen vil derfor hente udenlandsk arbejdskraft til feltet, og her er Indien og Filippinerne udpeget som partnerskabslande.

- Det er en kæmpe udfordring, vi står over for på vores kernevelfærdsarbejde, siger Mette Kierkgaard.

Indien er valgt som partnerskabsland, fordi andre vestlige lande har haft gode erfaringer med et sådant samarbejde. Og internt i Indien er netop Kerala-staten kendt for sin sundhedspleje, fremhæver ministeren.

- De er særdeles dygtige på det sundhedsfaglige område, siger Mette Kierkgaard.

De indiske sundhedsansatte skal først gennemgå en yderligere uddannelse med dansk undervisning i Indien, før de kommer i en form for praktikforløb i Danmark på to år.

Mette Kierkgaard mener, at der er skabt et så godt uddannelsesforløb, at hun ikke er bekymret for sammenhængskraften i Danmark - eller om danske ældre vil opleve et kvalitetsfald.

- Jeg er ikke bekymret, for vi gør en masse for at uddanne dem fagligt, sprogligt og kulturelt, siger Mette Kierkgaard.

Selvom ministeren selv anslår, at der kan være brug for op mod 23.800 nye ansatte, vil partnerskabsaftalen med Indien kun sikre 100 nye sosu'er om året.

Både ældreministeren og kommunerne forventer, at antallet kan stige, når ordningen kommer i gang.

- Når vi har gode erfaringer, har vi en klar forventning om, at efterspørgslen kun vil være større.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aeldreministeren-underskriver-aftale-i-indien-for-at-hente-sosu-er

GDPR