Allerede i Københavns Lufthavn i Kastrup bliver de hjemkomne mødt af læger og psykologer og får udleveret en telefonliste over kriseberedskaberne rundt i landet. Samtidig får de udleveret en folder om, hvilke
krisereaktioner, de skal være opmærksomme på.
Blandt de hjemvendte er mange familier med børn. Hovedparten har familie i Libanon, som fortsat er der.
Af den udleverede pjece fremgår det, at symptomerne hos voksne bl.a kan være, at de oplever en følelse af tomhed, har let til gråd, har hovedpine og ingen appetit, mens børnene kan få angstanfald og pludselige vredesudbrud.
Flertallet af de hjemvendte kommer fra København, Odense, Aalborg og Århus.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.