dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Amter undgår Thors hammer

Amterne bliver ikke modregnet i bloktilskuddet
KORT NYT
28. APR 2006 15.13
Ligesom kommunerne blev amterne tidligere på året bedt om at genåbne deres budgetter, da der var umiddelbart var udsigt til, at nettodriftsudgifterne ville komme til at ligge langt over det, der var aftalt med regeringen.

Regeringen har nu gransket tallene, og er kommet frem til, at overskridelsen i forhold til aftalen lyder på ca. 150 mio.kr. i nettodriftsudgifter. Parterne er enige om, at det kan tilskrives engangsudgifter i forbindelse med den nye kommunale struktur ? og finder regeringen acceptabelt.

Så der bliver ikke tale om at modregne i amternes bloktilskud på baggrund af de nye budgetter.
/mel


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/amter-undgaar-thors-hammer

GDPR