
En af årsagerne til den forstærkede indsats er ifølge projektleder Grete Holm, Beskæftigelsesafdelingen, at de ledige ? fortrinsvis kvinder ? ofte sygemelder sig efter få dage i det forberedende praktikophold på virksomheden på grund af hovedpine eller muskelsmerter.
Trods denne barriere er det i 2006 lykkedes Horsens Kommune at få 24 ud af 30 flygtninge/indvandrere i ordinær beskæftigelse.
- Blandt flygtninge/indvandrere er der generelt andre normer for, hvornår man er syg og dermed uarbejdsdygtig. De har en anden sygdomsopfattelse. For eksempel er graviditet i nogle mellemøstlige lande nærmest en sygdom, hvor den gravide skal skånes.
- Det er derfor nødvendigt med en tæt opfølgning i virksomhederne for at undgå, at der opstår problemer med for stort sygefravær. Jeg gør meget for at følge op her og nu i form af rundbordssamtaler, hvor leder, praktiserende læge eller sagsbehandler er tilstede. I de individuelle samtaler understreger jeg selvfølgelig altid, at man må forvente, at kroppen i starten vil reagere på de uvante bevægelser, men at smerterne sikkert fortager sig hen ad vejen, fortæller Grete Holm.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.