Kommunen har i år anbragt syv børn flere end forventet. Og det koster halvanden million kroner. Dertil kommer at udgifter til diabetikeres behandling er steget efter en afgørelse i Den Sociale Ankestyrelse.
Socialudvalgsformand Tom Skovgaard (S) håber nu at Socialudvalget kan få udvidet sin generelle ramme. Blandt andet fordi mange af anbringelsessagerne ser ud til at være varige - og dermed en belastning for budgettet i mange år fremover.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.