dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Bedre fysiske rammer i ghettoer

Programbestyrelsen har efter fire år afsluttet sit arbejde for at skabe bedre udvikling i udsatte boligområder
KORT NYT
28. NOV 2008 13.32
Der skal en langt mere radikal, konsekvent og langsigtet indsats til bekæmpe ghettodannelse. Bl.a. må staten afsætte flere penge til at ændre de fysiske rammer i de udsatte boligområder.

Sådan lyder det ifølge Orientering på P1 fra den Programbestyrelse, regeringen nedsatte i 2004 for at forbedre de såkaldte ghettoer. Den har nu fremlagt sine afsluttende anbefalinger.

Den prøver at sætte en ny dagsorden, siger dens direktør, Jørgen Nue Møller.

Programbestyrelsn har haft fokus på 37 udsatte boligområder, hvor der bor omkring 107.000 mennesker.

Også kommunerne, boligselskaberne og Dansk Byggeri har siddet med i Programbestyrelsen, der nu planmæssigt har sluttet sit arbejde.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bedre-fysiske-rammer-i-ghettoer

GDPR