
Sådan lyder den hårde dom fra et flertal af danskere, som bakkes op af forskere i fattigdom samt af kirkelige sociale organisationer.
Ifølge 51 pct. af befolkningen har fattige i Danmark fået det værre i løbet af 2010, som er fattigdomsår. Det viser en undersøgelse lavet af analyse- instituttet YouGov for Kristeligt Dagblad baseret på interview med 1022 danskere. 17 pct. mener ikke, at fattige har fået det værre.
- Jeg er glædeligt overrasket over, at befolkningen er bevidst om den voksende fattigdom. For regeringen har forsøgt at aflede opmærksomheden fra den materielle nød ved kun at tale om at få folk i arbejde eller ved at gøre diskussionen ideologisk og tale om etniske grupper og ghettoområder, siger Morten Ejrnæs, lektor i sociologi ved Aalborg Universitet med speciale i fattigdom og sociale problemer.
Landets største kirkelige sociale organisationer slutter sig til holdningen blandt flertallet af danskere. Kirkens Korshær og Frelsens Hær melder om et rekordstort antal af fattige, der søger om julehjælp. Frelsens Hær uddelte i går julehjælp til knap 8000 familier i Danmark, hvilket er den største pulje nogensinde.
Socialminister Benedikte Kiær (K) afviser kritikken. Hun mener, fattigdomsåret har været en succes.
- Efter et år med øget fokus på fattigdom er mange danskere blevet mere bevidste om problemet. Det viser, at vi har fået sat spot på problemet, og det er godt. Socialdemokraterne tænker kun på at hæve ydelserne, men ydelser skal sættes, så det stadig kan betale sig at arbejde. Vi har masser af tiltag mod fattigdom, og for fremtiden vil vi målrette tiltagene bedre.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.