
Bestseller, Århus Kommune og Århus Havn har i den seneste tid drøftet mulighederne for at placere et distributionscenter og en kontor-bygning på et areal på Østhavnen i logistikområdet og ?kontorbåndet? yderst mod molen.
Parterne er enige om at realisere planerne om et sådan distributions- og kontorcenter med forbehold for byrådets godkendelse af det nød-vendige plangrundlag. Det samlede etageareal vil udgøre mellem 20.000 og 25.000 kvadratmeter.
- Bestseller A/S fremstår i dag som en af vor tids mest succesrige og innovative danske virksomheder med salg af modetøj og tilbehør i Europa, Mellemøsten, Kina og Canada. Bestsellers beslutning om nu at placere sig centralt at etablere i Århus er en fantastisk god nyhed. Det er en stor dag for Århus, siger borgmester Nicolai Wammen.
Tekstilkoncernens placering på Århus Havn vil påvirke havnens gods-omsætning i positiv retning ? både i relation til det gods, der har Danmark som destination men også i relation til transitgods.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.