
Efter årsskiftet træder de nye byråd ind i et fireårigt fællesskab og samarbejde med mennesker, som de for nogles vedkommende har haft svært ved at etablere øjenkontakt med og/eller finde tilgivelse hos ovenpå konstitueringsaftaler, som for nogles vedkommende er blevet brudt eller til på temmelig kulørt vis.
Men med gloser som røvrendt, uanstændigt og ussel behandling fygende gennem luften gør de klogt i at starte på en frisk med ja-hatten på. For dels er der ingen vej uden om samværet med modstandere eller rivaler, dels er et holdbart, politisk projekt stærkt afhængigt af bred opbakning. Det skriver Kommunen.dk.
Ellers skubber man en muligvis kontant, politisk afregning foran sig, vurderer eksperter.
- Det kan godt være, at der har været skarpe udmeldinger og konflikter, som belaster de personlige relationer mellem politikerne. Men skal de skabe et politisk projekt, som er langtidsholdbart, må de finde ud af også at inddrage modstandere og rivaler, siger professor på Aarhus Universitet og forsker i offentlig ledelse, Lotte Bøgh Andersen.
Hendes kollega på RUC, Eva Sørensen, betegner de ofte svigefulde konstitueringsaftaler som et enestående fænomen for lokalpolitik:
- Det er gift for samarbejdet - brudte aftaler er en pest for et byråd, hvis ikke man kan stole på hinanden, og det er fuldstændig vanvittigt, at det sker igen og igen. Det sker stort set aldrig i landspolitik, fordi man godt er klar over, hvor alvorlige konsekvenserne kan blive, siger hun.
Abonnenter på Kommunen.dk kan læse hele historien her
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.