For 3. år i træk er alle tosprogede skolebegyndere i Kolding Kommune blevet sprog-testet i januar / februar i det kalenderår, hvor de begynder i børnehaveklasse, og for 3. år i træk er der en markant forbedring.
Samtidig kan det konstateres, at de tosprogede børn i Kolding har et betydelig bedre dansk end f.eks. i Århus og Albertslund.
60 pct. af de tosprogede børn i Kolding har et veludviklet og helt uproblematisk dansk sprog, mens de tilsvarende tal er 25. pct. i Århus og 20 pct. i Albertlund, viser undersøgelser.
Der er i Kolding Kommune ansat sprogpædagoger, som tager rundt i daginstitutionerne, og her giver de i samarbejde med daginstitionernes personale direkte sprogstimulering til mindre grupper af tosprogede børn.
Samtidig har ca. 100 pædagoger været på 2-dages kursus, hvor de er blevet opkvalificeret
til arbejde med tosprogede børn, og den enkelte institution har samtidig udpeget
en sprogansvarlig pædagog, der har ansvaret for, at der sker et kvalificeret arbejde med de tosprogede børn. Disse medarbejdere deltager desuden i tre årlige netværksmøder med tosprogskonsulenten.
- Der er ingen tvivl om, at indsatsen i børnehaverne af såvel sprogpædagogerne som af børnehavens almindelige pædagoger er årsagen til, at de tosprogede børn i dag starter med et langt bedre sprogligt udgangspunkt, end de tidligere gjorde, siger tosprogskonsulent Birte Christensen.
- Og med den øgede fokus på børnenes sprogudvikling er der store forhåbninger om, at
tendensen vil fortsætte.
Som det ses af nedenstående diagram har udviklingen i Kolding været meget positiv i seneste tre år. Der er dog en gruppe på 13 pct. af børnene, der fortsat starter i skole med et dårligt dansk, og det er ikke mindst denne gruppe, der fokuseres på i det kommende arbejde.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.