dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Børn og unge skal væk fra computerne

Friluftsrådet vil have gang i en dialog med storkommunerne om friluftspolitik
31. MAJ 2006 13.55
Børn og unge skal væk fra computerne og skal lokkes ud i det grønne. Det skal ske ved at kommunerne satser på grønne kiler, bynære skove og naturområder med indhold og i det hele taget laver en frilufts-politik. Det er opråbet fra Friluftsrådet i kreds seks, der dækker storkommunerne i Herningområdet.

Friluftsrådet er en paraplyorganisation for 20 foreninger som grønne foreninger og spejderorganisationer, og friluftsrådet skal nu i gang med at skaffe sig kontakt til politikerne i de nye kommuner.

For der er behov for at påvirke kommunerne med grønne idéer, mener kredsformand Poul Henning Knudsen.
- Når der laves udstykninger, så vil kommunerne ofte presse flest mulige byggegrunde ind, og det rammer friarealerne i nærområderne, siger Poul Henning Knudsen.

- Der er stigende fedme blandt børn og unge. Det kan vi gøre noget for at modvirke ved at skabe attraktive områder for børn og unge, så de kommer ud og får frisk luft. Vi skal have foreningerne under Friluftsrådet gjort lidt mere aktive. De skal opdrages til at komme med gode input til planlæggerne i kommunerne, siger Poul Henning Knudsen.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boern-og-unge-skal-vaek-fra-computerne

GDPR