dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Bredt erhvervsliv skal løfte region

Fire fagområder skal trække Region Syds udvikling
KORT NYT
19. APR 2006 11.22
REGION SYD: Region Syddanmark har hele fire forskellige fagområder, der alle skal fungere som lokomotiv for områdets udvikling og vækst. Det mener i hvert fald regionsrådsformand Carl Holst (V).
- Esbjerg-området har sin offshore-industri. Vejle-området har fødevareindustrien. Sønderborg-området har den såkaldte mekatronik-klynge. Og på Fyn er man gode til den såkaldte oplevelses-økonomi, siger Carl Holst.

Han erkender, at der er en øvre grænse for, hvor mange troværdige udviklings-lokomotiver, man kan have på én gang.
- Men fire-fem lokomotiver på én gang er i orden. Især når det jo er allerede eksisterende styrkeområder, som oven i købet er geografisk spredt, siger han.

Carl Holst var formand for Syddanmarks midlertidige vækstforum, der har udpeget vækstlokomotiverne. Han er også med i det nye, permanente vækstforum.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bredt-erhvervsliv-skal-loefte-region

GDPR