
SLAGELSE: 'Ja, hvad er der ikke gået galt, kan du spørge'. Så klart udtrykker formand for erhverv-, plan- og miljøudvalget i Slagelse Kommune, Villum Christensen (LA), sig om kommunens håndtering af EU-projektet med grøn energi og brintbusser.
Et projekt, der har kostet et utal af arbejdstimer i det, der skulle have gjort Slagelse Kommune kendt som førende brintkommune i Danmark, Norden og Baltikum sammen med storbyer i Europa som London og Paris.
Men projektet er endt i en betændt sag med store frustrationer hele vejen rundt i kommunen. De lokale medier har berettet om løgn, manipulation, passivitet og dårlig ledelse som anklager mod direktionen og ledelsen i Slagelse Kommune.
I går havde erhverv-, plan- og miljøudvalget så brintbus-projektet på dagsordenen, men det blev sendt retur til økonomiudvalget - hvor det også kom fra - af et flertal fra LA og S. Med den besked, at der ikke kan træffes beslutning på grund af uafklarede spørgsmål og mangelfulde svar. Desuden har flertallet ikke tillid til, at hele projektet kan fortsætte under erhvervs- og arbejdsmarkedsdirektør Lone Wenzells ledelse.
Et mindretal i udvalget bestående af V og DF vil helt ud af projektet og samarbejdet med konsulentvirksomheden EUE - den lokale virksomhed, der har stået for hele projektet. Men det er meget skuffende, synes Villum Christensen:
- Ledelsen og administrationen ændrer kurs og kommer med dobbelttydige og mærkelige udmeldinger til både EU og EUE uden at fortælle det til os i udvalget. Det er pinligt.
Det begyndte ellers godt
- EUE er et lille dynamisk iværksætterfirma i kommunen med forstand på energi, og de har skrevet alt og lavet alt arbejdet. Det var strålende ideer med et besøgscenter, det var transparent, visionært med fokus på energi og bæredygtighed – ja det hed alt det rigtige. So far so good, siger han og fortsætter:
- Projektet fik 17 mio. kr. fra EU, og vi var pludselig med i et stort EU-projekt, hvor andre byer som London og Paris også er med. Det handler om at lave grønne tiltag på den tunge trafik og rulle den ud i alle byerne i projektet. EU kickstartede det, og Slagelse ville få Norden og evt. Baltikum at udrulle det i, fortæller Villum Christensen.
Han sidder også i Folketinget for LA og er tidligere energiordfører, pt. er han transportordfører. Han fortæller, at projektet skulle medfinansieres via matchpenge i Folketinget, cirka 47 mio. kr., men projektet fik afslag på de penge.
Pinligt for kommunen
Et utal af aktiviteter blev sat i gang i flere udvalg, idegrupper, temamøder osv. osv. Kommunen og ledelsen fyrer så pludselig EUE uden yderligere dialog.
- Medierne har kaldt det magtmisbrug. Kommunen har spillet på flere heste på en gang og gået udenom EUE og udvalget, mener Villum Christensen, der er frustreret over, at det er gået så galt.
Han er også flov over for EU på kommunens vegne:
- EU tager sig jo til hovedet i denne sag og spørger: 'Hvad sker der her?', pointerer Villum Christensen.
Han tror, at projektet kan få det rigtig svært, hvis ikke der kommer en anden form for ledelse af opgaven, og han opfordrer til at spørge Slagelses borgmester, Stén Knuth (V) om, hvad han synes, der er sket og skal ske med projektet og det noget betændte politiske klima.
- Jeg synes jo, det her er pinligt for kommunen. Vi har brugt oceaner af tid, møder, dialog, udvikling osv. på dette projekt. Et kæmpe projekt for kommunen, der kunne have blevet godt. Men nu ligner den del af projektet unægtelig noget af en fiasko, mener Villum Christensen.
Han pointerer, at brintbusserne kun en del af projektet, og han håber, at det ikke går ud over resten af projektet i Energi Park Korsør.
dknyt har forsøgt at få en kommentar fra borgmester i Slagelse Kommune, Stén Knuth (V). Det er indtil videre ikke lykkes, men dknyt arbejder på sagen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.