RINGSTED: 10 ud af 21 Ringsted-byrådsmedlemmer fik en gratis tre-retters middag og fri bar til Ringsted Festival den 1.-3. august. Det skriver Sjællandske Nyheder. Professor i forvaltningsret Sten Bønsing fra Aalborg Universitet kritiserer arrangementet som en overtrædelse af reglerne om modtagelse af gaver. Han mener, at de deltagende byrådsmedlemmer nu er inhabile i fremtidige beslutninger vedrørende festivalen.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.