
I oktober sidste år kom frem, at en dengang kun ti-årig pige i måneder eller måske år, er blevet udlejet af sin far til at have sex med en lang række pædofile mænd.
- Det værste er ikke, at jeg er blevet fyret. Det værste er, at jeg oplever, at jeg er blevet stemplet som en chef, der vidste, der var tale om misbrug, men undlod at gribe ind. Men vi anede det ikke, og det mest sørgelige i denne sag er, at der heller ikke var andre af de mange involverede i sagen, der havde mistanke. Derfor er misbrug ikke nævnt hverken i sagsakterne fra den tidligere kommune eller fra skoler og andre, som havde kontakt med pigen og hendes søster, siger Egon Andersen til bladet.
- Det var et chok for os, da politiet ringede og satte os ind i anklagerne, og selv de havde svært ved at tro på et så omfattende misbrug. Sagen her rækker jo videre end ens værste fantasier. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.