dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Det offentlige har færre i løntilskud

Det offentlige viger ansætter færre ledige med løntilskud
16. OKT 2008 6.40
Selv om aktivering af ledige i løntilskud kan skaffe fast beskæftigelse til ledige bedre end andre aktiveringsformer, så er det stadigt færre offentlige arbejdsgivere, der bruger redskabet.

Det viser en kortlægning af den offentlige sektors brug af løntilskud til ledige, som er lavet af konsulentfirmaet Deloitte for Arbejdsmarkedsstyrelsen.

Ifølge rapporten er antallet af personer, der modtager offentligt løntilskud, halveret fra 2005 til 2007. I 2007 var der således ca. 4.100 i offentligt løntilskud mod ca. 8.700 i 2005.

Rapporten afslører, at en af hovedgrundene til, at så få får et offentligt løntilskud, er, at nogle offentlige arbejdsgivere ikke opfatter ordningen som en vej til rekruttering, men blot som en foranstaltning, der er pålagt via en kvoteordning.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/det-offentlige-har-faerre-i-loentilskud

GDPR