- Det lyder næsten som om, at der er tale om en ny skolepolitik, når man hører de forskellige kommentarer til ministerens udspil. Det er der ikke. Det står klokkeklart i udvalgets opgavebeskrivelse, at forslag til afbureaukratisering skal respektere de ”grundlæggende intentioner bag initiativerne”. Dermed er der ikke tale om en ny kurs, siger Martin Henriksen
Haarder vil bekæmpe sit eget bureaukrati
Det Radikale Venstres Marianne Jelved er tilfreds med, at undervisningsministeren vil bekæmpe sit eget bureaukrati.
Bertel Haarder blæser til kamp mod det bureaukrati, som han selv har indført. Uddannelsesordfører Marianne Jelved, Radikale Venstre:
- Det forventer vi os rigtigt meget af, når det nu omsider står klart for Bertel Haarder, at alt den centralstyring, han har indført i Folkeskolen fører til et overvældende bureaukrati. Hvis det bureaukrati skal mindskes, så må de centrale styringer også mindskes. Så i Radikale Venstre afventer vi spændt resultatet af ministerens kamp mod sit eget bureaukrati.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.