dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Drop de fælles OK

Ny erhvervsorganisation indleder sit virke med et opgør med det traditionelle danske overenskomstsystem
KORT NYT
23. NOV 2006 8.45
En rival til Dansk Industris (DI) status som landets førende erhvervsorganisation er født, skriver Børsen.
Den nye organisation Dansk Erhverv mener, at fastsættelse af løn, pension, arbejdstid og overarbejde fremover i langt højere grad skal afspejle den individuelle indsats. Dermed åbner organisationen for en ændring af løndannelsen i det danske samfund, kort før de centrale overenskomstforhandlinger sparkes i gang.

- Vi er tilhængere af, at lønnen fastsættes individuelt for den enkelte medarbejder, siger formanden for den nye organisation, Poul Erik Pedersen.



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/drop-de-faelles-ok

GDPR