dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ellemanns datter klar til Folketinget

Rudersdal-politikeren Karen Ellemann Kharabian har sat kurs mod Folketinget
KORT NYT
22. FEB 2007 11.54
Hun er netop blevet valgt for Venstre i Brøndby-kredsen, der dækker Brøndby, Ishøj og Vallensbæk kommuner og er en del af Københavns Omegns Storkreds, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Det næste Folketingsvalg skal være holdt inden februar 2009, og hvis den 37-årige Rudersdal-politiker bliver valgt, bliver hun tredje generation i "Tinget".

Hendes farfar er Jens Peter Jensen, mens faderen er tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ellemanns-datter-klar-til-folketinget

GDPR