
Finansministeriet har på vegne af staten netop gennemført et udbud omfattende statens samlede indkøb af kontorvarer (kontorartikler, datatilbehør- og forbrugsstoffer og papir i ark). Udbuddet er gennemført i samarbejde med SKI A/S.
Den ene delaftale vedr. papir er blevet tildelt på baggrund af en e-auktion, hvilket er den hidtil største e-auktion i offentlig regi. E-auktionen var en succes og bidrog med betydelige besparelser på cirka 35 mio. kr.
Aftalerne træder i kraft pr. 1. januar 2007 og vil være forpligtende for staten. Regeringen ønsker, at også kommuner og regioner kan få gavn af de lave priser på de nye statslige aftaler. Kommuner og regioner vil derfor kunne tilslutte sig aftalerne på samme vilkår som staten gennem SKI A/S inden den 15. december 2006.
(Foto: Makkai Bence)
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.