dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fagbevægelsen spilittet om kvalitetsreform

FOA-formand frabeder sig, at fagforbund uden medlemmer i den offentlige sektor, blander sig i, hvordan LO tackler kvalitetsreformen
KORT NYT
28. MAR 2007 10.24
Dennis Kristensen, fmd.f. FOA, er ved at være træt af, at andre fagforeningsformænd i LO uden medlemmer i den offentlige sektor blander sig i, hvordan LO tackler regeringens kvalitetsreform.

- Vi blandede os ikke, da de øvrige forbund forhandlede globalisering med regeringen, fordi vi anerkendte, at det var en sag for forbund med medlemmer i industrien, siger han til Jyllands-Posten.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fagbevaegelsen-spilittet-om-kvalitetsreform

GDPR