dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Når Danish Crown lukker et stort slagteri i Ringsted til september, efterlader det en masse medarbejdere jobløse. Men Ringsted Kommune får nu hjælp af flere andre kommuner til at hjælpe de fyrede ansatte videre.
Claus Bech/Ritzau Scanpix

Fem kommuner hjælper Ringsted med fyrede slagterimedarbejdere

I næste uge rykker 13 jobkonsulenter fra jobcentre i fem kommuner ud til Danish Crown i Ringsted for at tilbyde samtaler til alle de fyrede medarbejdere.
17. MAJ 2024 9.55

RINGSTED: Det var et hårdt slag i maven, der ramte Ringsted Kommune, da slagterrikoncernen Danish Crown den 18. april meddelte, at slagteriet i Ringsted lukker, hvorfor cirka 1.200 medarbejdere mister deres job.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fem-kommuner-hjaelper-ringsted-med-fyrede-slagterimedarbejdere

GDPR