dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der har været oversøgning på fjernvarmepuljen.
Jesper Voldgaard, Ritzau Scanpix

Fjernvarmeprojekter har støvsuget fjernvarmepuljen for 450 mio. kroner

Energistyrelsen har netop meldt ud, at fjernvarmepuljen er blevet oversøgt for tilskud i 2022.
19. DEC 2022 11.45

I september 2022 blev der tilført 150 mio. kroner ekstra til den populære fjernvarmepulje, der var tom allerede i august. Og behovet for de ekstra millioner har været der, konstaterer Dansk Fjernvarme i dag, hvor Energistyrelsen har meldt ud at puljen for 2022 er lukket med en lille oversøgning på tre mio. kroner.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fjernvarmeprojekter-har-stoevsuget-fjernvarmepuljen-for-450-mio-kroner

GDPR