dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Folkelig modstand mod betalingsring

Næsten hver anden dansker er imod betalingsring. Særligt på Sjælland er modstanden stor
KORT NYT
27. DEC 2011 7.13

Næsten halvdelen af den danske befolkning, 48 pct., er imod en betalingsring rundt om København. Det viser en måling foretaget af Epinion for DR. 27 pct. støtter betalingsringen.

Ifølge målingen mener 33 pct. af de adspurgte i Hovedstaden, at en betalingsring er en god idé, mens 52 pct. er imod.

Også uden for hovedstaden er der stor modstand mod betalingsringen, især på Sjælland, hvor 58 pct. er imod og 19 pct. for, skriver DR Nyheder.

srl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/folkelig-modstand-mod-betalingsring

GDPR