
KL har fået lavet en Gallup-undersøgelse af danskernes holdninger og forventninger til aktuelle forhold i folkeskolen. Undersøgelsen viser, at 94 procent af befolkningen mener, at det er forældres ansvar, at børn opfører sig ordentligt i skolen.
Stort potentiale
- Når det gælder uro, har folkeskolen et stort potentiale for at forbedre elevernes faglige indlæring. Elevernes oplevelse af støj og uro skal tages seriøst, siger formand for KL?s Børne- og kulturudvalg, borgmester Bjørn Dahl.
I den seneste PISA-undersøgelse var det den tydeligste faktor, der for alvor slog igennem i relation til de utilfredsstillende resultater i matematik, disciplin i undervisningen. De unge rapporterede om temmelig dårlig disciplin i matematiktimerne. 43 procent oplevede støj og uro i timerne, og 33 procent oplyste, at eleverne ikke hører efter.
- Kommunerne har sat mange ting i gang efter den seneste PISA-undersøgelse, der ikke fremviste det resultat, vi havde forventet. Men kommunernes initiativer gør det ikke alene. Vi skal også have ro i undervisningen. For kan vi bare halvere uroen i undervisningen, er det ensbetydende med, at eleverne får mere tid til bedre at kunne reflektere og fordybe sig, siger Bjørn Dahl.
Nødvendigt med aktive forældre
Skal kampen imod uro vindes, er det for Bjørn Dahl helt afgørende, at forældrene er aktive. Og viljen er der, viser den Gallup-undersøgelse, KL har fået lavet.
- Undersøgelsen viser, at 94 procent af befolkningen mener, at det er forældrenes ansvar, at børn opfører sig ordentligt i skolen. Det giver os opbakning og legitimitet, når vi siger til forældrene, at det er deres ansvar, at deres barn opfører sig ordentligt i skolen, siger Bjørn Dahl.
Bjørn Dahl opfordrer landets kommunalbestyrelser til at lave et fælles initiativ, hvor de sammen med kommunens folkeskoler kommunikerer til forældre, at ansvaret for uro i undervisningen også er deres.
Sanktioner
Undervisningsministeren har nedsat et såkaldt disciplinudvalg, der skal finde sanktioner over for eleverne.
- Hvor ministeren har sat fokus på sanktioner, som skolen kan udføre over for elever, vil vi gerne have, at der også bliver sat fokus på forældrenes rolle. Det er her, vi kan forandre noget grundlæggende, så vi kan undgå, at vi overhovedet skal benytte os af sanktioner, siger Bjørn Dahl.
/mel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.