dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Forhandlinger om udligning går langsomt

2,5 times møde mandag aften gav ingen afklaring af udligningsreformen
6. FEB 2006 23.33
Regeringen, Dansk Folkeparti og Det radikale Venstre forhandlede mandag aften i to en halv time om en udlignings- og tilskudsreform, uden at nå et resultat.

Ole Glahn (R) havde ingen kommentarer efter forhandlingsmødet, udover at parterne er midt i en forhandlingsfase, og at forhandlingerne fortsætter tirsdag aften.

Det er tidligere kommet frem, at radikale og DF ønsker en beløbsramme for den samlede udligning som er cirka tre gange så stor som den ramme på en halv milliard, som regeringen har spillet ud med.

Parterne er også uenige om selve udligningsniveauet, om en afskaffelse af hovedstadsudligningen, og om selskabsskatter skal inddrages i udligningsregnestykket.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/forhandlinger-om-udligning-gaar-langsomt

GDPR