Chefkonsulent i KL, Dorthe Møller, siger i dag til Folkeskolen.dk, at der er tale om en misforståelse.
Skolefolk fra KL har besøgt en række skoler i Chicago, som har indført et 12-trins-system for elevernes resultater. De skrives ind på en tavle, som følges af indskolingslærerne. Men elever og forældre ser aldrig tavlen, understreger hun.
Chicago-skolerne arbejder tæt sammen i et netværk, der systematisk arbejder med at implementere forskningsresultater i den daglige undervisning. KL ønsker at der indføres en evalueringskultur på danske skoer, men den skal være dansk og baseret på dansk forskning.
lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.