dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Frederiksberg har udviklet Frederiksbergmodellen i samarbejde mellem forældre og skoler for at få en skærmfri skole (Arkivfoto).
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Ti konkrete tiltag:
Frederiksberg vil have skærmene ud af skolerne

I løbet af 2025 vil der indføres mobilfri skoler og fritidstilbud, og eleverne skal dannes digitalt.
27. NOV 2024 10.00

FREDERIKSBERG: Hvordan bliver man Danmarks førende kommune i kampen mod for stort skærmforbrug?

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/frederiksberg-vil-have-skaermene-ud-af-skolerne

GDPR