I Frederikshavn Kommune har miljøet længe stået på dagsordenen – blandt andet i forbindelse med kommunens plan om at gøre Frederikshavn til landets førende energiby, baseret på vedvarende energiformer.
Nu trækker Frederikshavn Kommune endnu engang i førertrøjen og indtager i samarbejde med Danmarks Naturfredningsforening rollen som landets første klimakommune.
Tirsdag underskrev Frederikshavn Kommunes borgmester, Erik Sørensen (S), og Danmarks Naturfredningsforenings præsident, Ella Maria Bisschop-Larsen, derfor en aftale.
Frederikshavn er dermed den første kommune, der er tiltrådt Danmarks Naturfredningsforenings kampagne ”Klimakommuner”.
Med kampagnen vil Danmarks Naturfrednings-forening hjælpe med at profilere kommunernes klimaindsats frem mod det internationale klimatopmøde, som Danmark er vært for i 2009, og videre frem.
Underskrivelsen af aftalen i Frederikshavn kommer umiddelbart forud for Frederikshavn Kommunes deltagelse i Danmarks Naturfredningsforenings konference ”Kommunen og Klimaet”, der foregår i Landstingssalen på Christiansborg i morgen, onsdag den 19. september 2007.
Flere end 100 repræsentanter for de danske kommuner vil på konferencen drøfte mulighederne for at arbejde aktivt med klimaproblemerne på kommunalt plan.
En række borgmestre, miljøminister Connie Hedegaard (K), erhvervsredaktør Lotte Hansen og Danmarks Naturfredningsforening præsident Ella Maria Bisschop-Larsen giver deres bud på, hvilke problemer, vi står overfor og hvordan vi bedst løser dem.
Desuden gæstes konferencen af Glen Brand fra USA. Han står i spidsen for det amerikanske initiativ Cool Cities, der omfatter 620 amerikanske kommuner, inklusiv New York og Boston, med flere end 70 millioner indbyggere i alt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.