Det seneste nye er at bestille pas via Genvej, uploade et digitalt pasbillede og betale med det samme. Så skal man kun møde op en enkelt gang i Kommuneservice for at underskrive.
Alle borgere i Gentofte Kommune kan nu få udstedt en Mobil Digital Signatur i Kommuneservice. Det tager fem minutter og kræver kun, at man henvender dig personligt med sundhedskort samt pas eller kørekort.
Servicen har eksisteret i godt en måned, og der er allerede udstedt 106 mobile signaturer.
Kommuneservice har derudover indrettet et nyt selvbetjeningsområde med tre computere - og hjælper gerne til selvbetjening.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.