Folkeskolesamling 2007 stiller skarpt på, hvordan et godt læringsmiljø kan bidrage til at øge elevernes udbytte af undervisningen. Lærernes rolle vil være i centrum på 60 stande, hvor skoler fra hele landet viser, hvordan de arbejder med at udvikle læringsmiljøet inden for og på tværs af fagene.
Skolerne præsenterer den del af deres arbejde, de synes rykker mest lige nu. Standene har derfor så forskellige overskrifter som for eksempel Science Lab, læsecamp, familieklasser, elevplaner og sammenhængende skolestart.
- Det er vældig positivt, at skolerne arbejder målrettet med at øge elevernes læring ud fra en mangfoldighed af metoder. Sidste år sagde mange deltagende lærere, at den videndeling og netværksmulighed, standene gav, var hele dagen værd. Sådan bliver det forhåbentlig også i år, siger formand for KL’s Børne- og Kulturudvalg, Henrik Larsen.
lærerne har nøgle
Ud over viden fra hinanden får de deltagende lærere også input fra forskningen, erhvervslivet mv. Og så sætter Folkeskolesamlingen nyt lys på resultater fra en undersøgelse, KL har fået Gallup til at foretage. Undersøgelsen viser, at forældre og lærere har forskellige opfattelser af, hvem der har størst betydning for elevernes indstilling til skolen. Lærerne peger på forældrene, mens forældrene er mere i tvivl. Forskningen viser imidlertid, at lærerne faktisk har størst betydning for elevernes indstilling til skolen.
- Det er jo rigtig interessant. Når vi nu samtidig ved, at der er en positiv sammenhæng mellem elevernes indstilling til skolen og deres faglige resultater, så er der jo slet ingen tvivl om, at lærerne har nøglen til at løfte den danske folkeskole til endnu bedre resultater. I KL vil vi gerne anerkende lærernes arbejde og bidrage til at synliggøre den nyeste viden om, hvordan skolen bedst når målene, siger Henrik Larsen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.