dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Halsnæs har udarbejdet første CO2-regnskab for 2007

Regnskabet viser, at kommunen som virksomhed har haft en samlet CO2-udledning på ca. 14.700 tons CO2
KORT NYT
26. FEB 2009 18.44
HALSNÆS: Det svarer til 477 kg CO2 pr. borger.

Halsnæs Kommune indgik i 2008 klimakommuneaftale med Dansk Naturfredningsforening samt den såkaldte ”Kurveknækkeraftale” med Elsparefonden, der har til formål at reducere elforbruget med 2 procent om året frem til 2011.

Det fremgår klart af CO2-regnskabet, at det er de kommunale bygninger og tekniske anlæg, der fylder mest. I år 2007 står bygningerne for en udledning på ca. 6000 ton CO2, og de tekniske anlæg står for ca. 4350 ton CO2.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/halsnaes-har-udarbejdet-foerste-co2-regnskab-for-2007

GDPR