
Det mener tre ud af fire skoleledere i en undersøgelse, foretaget af ugebrevet Mandag Morgen.
75 procent mener, at der bliver brugt for megen energi på PISA-undersøgelserne.
Det kan koste Danmark nogle af de kompetencer, der gang på gang fremhæves som unikke for den danske arbejdsstyrke og centrale for vores konkurrenceevne.
Tre ud af fire skoleledere mener, at det altdominerende faglige fokus de facto har ført til nedprioritering af de blødere kompetencer, skriver ugebrevet.
Maskinelt udstyrede børn
Lederforeningens formand, Jens Færk, kalder tallet et alarmerende nødråb.
- Jeg er bange for, at vi er på vej til at få nogle maskinelt udstyrede børn, der i forhold til tidligere måske er lidt bedre til en række færdigheder og paratviden, men som ikke i samme udstrækning er i stand til selv at undersøge og finde svarene på de spørgsmål, de bliver stillet.
Der behøver ikke være en modsætning mellem høj faglighed og bløde kompetencer. Men tillidskløften mellem politikere og skolefolk er nu så dyb, at det bliver særdeles vanskeligt at bringe parterne sammen om fælles løsninger, viser Ugebrevets analyse.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.