dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hjælp til unge der skader sig selv

Gladsaxe Kommune har fået en halv million kroner fra Socialministeriet til at forebygge, at unge mellem 13 og 18 år skader sig selv
KORT NYT
29. AUG 2007 16.43
Antallet af unge i Danmark, som skader sig selv, stiger. I Gladsaxe oplever faggrupper, som beskæftiger sig med unge, at flere af de unge, som trives dårligt, skader sig selv. Derfor tager Gladsaxe Kommune hul på et projekt, som skal forebygge, at unge mellem 13 og 18 år skader sig selv, og derudover hjælpe de unge, som allerede er inde i den onde cirkel.

Gladsaxe Kommune har fået en halv million kroner fra Socialministeriet til at opkvalificere socialrådgivere, sundhedsplejersker, psykologer og pædagoger i at forebygge, at unge mellem 13 og 18 år skader sig selv, og derudover hjælpe de unge, som allerede er inde i den onde cirkel.

Den forebyggende indsats skal ske overfor de 15 – 20 procent af unge, som er sårbare på grund af forskellige forhold. Det kan være omsorgssvigt, problemer i familien, social ydmygelse, problemer i skolen eller anbringelse udenfor hjemmet.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hjaelp-til-unge-der-skader-sig-selv

GDPR