dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Flere vikarer i folkeskolen påvirker elevernes trivsel og faglighed.
Chat GPT / DK Nyt

Højt vikarforbrug har konsekvenser for elever

Et stigende brug af vikarer i folkeskolen skaber mere uro og har negative konsekvenser for elevernes faglighed og trivsel.
29. OKT 2024 10.15

Antallet af timelønnede vikarer i folkeskolen er steget markant siden 2014, og har - fraset coronaårene - ligget på et højt, stabilt niveau. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hoejt-vikarforbrug-har-konsekvenser-for-elever

GDPR