dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
I et fysik- og kemilokale på en skole i Greve præsenterede børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) onsdag regeringens folkeskoleudspil.
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Juniormesterlære modtages positivt hos afgørende forligspartier

Partier i folkeskoleforliget er med på juniormesterlære i folkeskolen. Men det må ikke lukke døre, mener R.
11. OKT 2023 12.44

Regeringens forslag om en juniormesterlære til skoletrætte elever får i folkeskoleforligskredsen en positiv modtagelse. Men det skal laves på en måde, hvor der ikke lukkes døres, mener De Radikale.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/juniormesterlaere-modtages-positivt-hos-afgoerende-forligspartier

GDPR