Folketinget skal lade kommunerne løse problemerne med rodløse unge, der søger ind i bander, og give kommunerne arbejdsro, mener Jørn Sørensen.
Venstres retsordfører Kim Andersen vil stramme loven for at sikre, at alle kommuner får en børne- og ungepolitik med kriminalitetsforebyggende initiativer.
- Vi har ikke i kommunerne brug for hverken pisk eller gulerod fra Christiansborg. Lad nu kommunerne finde ud af, hvilke redskaber der er brug for, siger formanden for KL's Børne- og Kulturudvalg Jørn Sørensen (R) til Ritzau.
Venstres kritik kommer efter, at en frustreret familie forgæves har henvendt sig til Københavns Kommune efter hjælp til at hive sønnen væk fra Hells Angelsstøtterne AK81.
- De unge, der er på vej ud i de kriminelle miljøer, skal på ret køl igen - gennem uddannelse og job. Mange kommuner klarer ikke den indsats godt nok, og hvis det betyder, at vi fra Folketingets side må vedtage nogle love, der forpligter kommunerne til at tage et større ansvar, så er vi lydhøre, siger Kim Andersen til Berlingske Tidende.
Men udvalgsformand Jørn Sørensen fra KL opfordrer til at lade den kommunale ekspertise arbejde.
- De halvfede ældre mænd i Hells Angels har gang i en rekruttering af unge afløsere for tiden, som sætter nyt fokus på banderne. Kommunerne skal håndtere den svære udfordring at forhindre, at rodløse unge, der føler sig svigtet af far og mor, søger fællesskab i bander. Men vi har også en række redskaber i form af SSP-samarbejde og gademedarbejdere med erfaring på området, siger Jørn Sørensen.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.