
Næsten hveranden borger over 80 år fik i 2020 hjælp fra både kommune og sygehus, og med det stigende antal ældre vil tæt ved 200.000 borgere i 2030 have brug for det, skriver KLs nyhedsbrev Momentum. Både KL, Danske Regioner og FOA mener derfor, at det er altafgørende, at den bebudede revision af ældreloven tænkes sammen med sundhedsreformen, skriver nyhedsbrevet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.