dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Fem nye metrostationer i Sydhavnen og Valby i København åbner 22. juni. (Arkivfoto)
Henning Bagger/Ritzau Scanpix

København bindes yderligere sammen af metro

Hovedstadens nye metrolinje med fem stationer i Sydhavnen og Valby åbner i juni.
3. APR 2024 8.48

KØBENHAVN: Fra 22. juni bliver det endnu nemmere at komme rundt i København med metro, når en knap seks kilometer lang forlængelse af metrolinjen M4 til Sydhavnen og Valby åbner. Det oplyser Metroselskabet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/koebenhavn-bindes-yderligere-sammen-af-metro

GDPR