dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommune i kontakt med bortførere

Borgmester i kontakt med far til toårig bortført dreng
KORT NYT
10. AUG 2006 14.21
Myndighederne er muligvis kommet en smule tættere på i jagten på den efterlyste to-årige Bertram Christian Nielsen, der mandag blev bortført af sin biologiske mor.
Her til formiddag henvendte drengens far sig til Møns borgmester Knud Larsen, der har foreslået faren et møde, oplyser DR Regionalen.
Om faren har accepteret tilbuddet, vides dog endnu ikke.

Drengen er bortført fra plejeforældrene på Møn, hvor han har været anbragt siden december sidste år. Borgmester Knud Larsen frygter, at drengen er i livsfare, da han er fjernet på grund af omsorgssvigt.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommune-i-kontakt-med-bortfoerere

GDPR