Det viser en særkørsel fra Den Sociale Ankestyrelse, som Dansk Arbejdsgiverforenings magasin ArbejdsMarkedsPolitisk Agenda har fået foretaget. Tallene er korrigeret for kommunernes rammevilkår af Socialforskningsinstituttet.
Det forventede fald i tilkendelser efter indførelsen af de nye regler er udeblevet. I 2003 fik 14.973 danskere tilkendt førtidspension.
Og landsgennemsnittet for tildeling af førtidspension viser, at 42 procent får tildelt pension, uden at der er tilbudt arbejdsmarkedsrettede tiltag såsom arbejdsprøvning, jobtræning eller fleksjob. Kun hvis det er åbentlyst formålsløst - eksempelvis ved meget alvorlig fysisk eller psykisk sygdom - kan kommunerne undlade at foretage arbejdsprøvning.
Fra 15 til 70 procent
Landsgennemsnittet dækker over store variationer mellem kommunerne. Andelen af personer, der i 2003 blev sendt direkte på førtidspension, varierer fra 15 procent til 70 procent. I én kommune har 30 procent været igennem arbejdsprøvning eller lignende. I en anden er det 85 pct.
Vejen Kommune ligger godt i statistikken, idet 83 procent af de nye førtidspensionister har været forsøgt fasthold.
Afdelingsleder Bodil Nicolaisen fra rådgivningsafdelingen, der står for Vejen Kommunes tildeling af førtidspensioner, fortæller til Arbejdsmarkedspolitisk Agenda, at at kommunen sammen med syv andre var de første i Socialministeriets projekt med en mere standardiseret sagsbehandling, der sikrer, at alle muligheder er udtømt, før pension tildeles.
- Vi har desuden benyttet os meget af revalidering - især virksomhedsrevalidering, og det fungerer, siger afdelingslederen.
lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.