dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lærere i brechen for svage børn

De 16 socialrådgivere i Kalundborg, der er så pressede, at de ikke længere vil tage ansvar for de udsatte børn, støttes nu af de lokale lærere
KORT NYT
17. MAR 2008 10.30
To appeller for henholdsvis bedre vilkår for udsatte børn og for bedre arbejdsmiljø for skolelærere er nu på vej til Kalundborg Kommune, skriver Sjællandske.

Begge opråb blev vedtaget på Kalundborg Lærerkreds generalforsamling.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laerere-i-brechen-for-svage-boern

GDPR