
I alt er der på landsplan tæt på 70.000 tomme landbrugsbygninger, skønner foreningen Landsbyerne i Danmark.
Landsbyforeningen vil i et afgrænset område, nemlig Nordfyn, komme landsbyerne til undsætning, dels ved at få bygninger i forfald revet ned, dels ved åbne mulighed for, at bygninger i god stand kan bruges til enten mindre håndværk eller butiksformål, skriver Fyens Stiftstidende.
Mens det sidste afhænger af lydhørhed på Christiansborg, så derfor har Landsbyerne i Danmark i samarbejde med Nordfyns Erhvervsråd søsat et konkret projekt. I løbet af det næste år skal de skønsmæssigt knap 2000 tomme landbrugsbygninger på Nordfyn registreres, og derefter er det hensigten at rive de forfaldne bygninger ned.
Den økonomiske model er endnu ikke på plads, men parterne har en foreløbig aftale med et privat nedrivningsfirma.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.